Kim jestem?

W UK, gdzie mieszkam od 2015 roku, nazywają mnie Alice, bo nie umieją powiedzieć poprawnie Alicja, a Ala kojarzą od razu z Allahem. Takie krótkie imię - Ala, a jednak okazuje się być problematyczne haha.

Po studiach wyjechałam do Wielkiej Brytanii. Tu zorientowałam się, jak bardzo nasze otoczenie wpływa na naszą osobowość. Przez pierwsze lata w UK nabawiłam się okrutnej bariery językowej. Znałam podstawy języka ze szkoły i przez to chciałam mówić perfekcyjnie. Stresując się, popełniałam jeszcze więcej błędów, niż byłam w stanie znieść. Wyłapywałam je w głowie! Wstydziłam się używać języka, a ze względu na to, że mieszkałam w dość dużej polskiej społeczności, nie miałam wielu możliwości, by mówić po angielsku. Pracowałam w miejscach, które były poniżej moich umiejętności, bo bałam się zmiany i wyzwań z tym związanych. Płacili okey, mówili po polsku, więc zostałam. Utknęłam.

Minęło już 8 lat odkąd przeprowadziłam się do UK. Dziś swobodnie posługuję się angielskim, mam wielu znajomych Brytyjczyków i w końcu zaczęłam się tu czuć jak u siebie!

Jeśli żyjesz na emigracji i bariera językowa powstrzymuje Cię przed pozyskaniem lepszej pracy, zarobków, swobodą wypowiedzi i zaaklimatyzowaniem się w nowym kraju, to jesteś w dobrym miejscu! To były dokładnie moje problemy. Teraz wiem, jak się z nimi rozprawić. Testowałam na sobie różne sposoby nauki języka i zmiany mojego nastawienia tak, żeby odważniej i swobodnej wypowiadać się i uczestniczyć w rozmowach. W sumie zajęło mi to 5 lat, ale udało mi się. Teraz chcę pomóc Polakom mieszkającym poza Polską zrobić to samo, ponieważ uważam, że możemy być ogromnym atutem dla świata.

Nasza mentalność jest specyficzna i może być naszą super mocą jeśli tylko zdecydujemy się ją w ten sposób postrzegać. Żyjąc na emigracji, mamy możliwość wzbogacić ją o wartości cenione w innych krajach i wpłynąć na świat w pozytywny sposób. Wszystko jednak zaczyna się od naszej umiejętności komunikacji, dlatego bariera językowa tak znana mi z własnego doświadczenia to pierwszy problem, który chcę pomóc Ci rozwiązać.

Widziano mnie w: